.Wyróżnia się także wyjątkowo wysokim stopniem zasolenia (42–47‰) – znacznie wyższym niż w Morzu Śródziemnym (36–37‰), co czyni go schronieniem dla wielu unikalnych i często zagrożonych gatunków.
Wyróżnia się także wyjątkowo wysokim stopniem zasolenia (42–47‰) – znacznie wyższym niż w Morzu Śródziemnym (36–37‰), co czyni go schronieniem dla wielu unikalnych i często zagrożonych gatunków. Spotkać tu można płaszczoobrosłe, dorady, mugile cefal, ryby z rodziny Epinephelinae, mątwy, a nawet flamingi. Jednak za urokami laguny kryją się poważne problemy. Od lat alarmuje się, że wysoka temperatura wody i słaba cyrkulacja mogą zagrozić przetrwaniu tego ekosystemu. Pestycydy stosowane na okolicznych obszarach rolnych przyczyniły się domasowego rozwoju glonów, co w 2016 roku doprowadziło do śmierci 98% małży, wraz z konikami morskimi, krabami i innymi mieszkańcami laguny. Mimo krótkotrwałych oznak poprawy w 2019 roku, region nawiedziły silne ulewy, znane jako „Gota Fría”, które sprowadziły powodziowe wodydo Mar Menor, znacząco pogorszywszy jego stan.
W 2022 roku, inicjatywa lokalnych mieszkańców, prawników, specjalistów i aktywistów środowiskowych doprowadziła do historycznego zwrotu.Po złożeniu petycji, podpisanej przez ponad 600 tysięcy osób, Senat Hiszpanii zatwierdził
ustawę przyznającą Mar Menor prawa osobiste. Laguna stała się pierwszym ekosystemem w Europie, który uzyskał takie prawa. Od tego czasu sytuacja jest stabilna, lecz to jeszcze zbyt krótko, by stwierdzić, czy działania przyniosły zamierzone rezultaty.